Klassebåde

Klassebåde

I praksis er klassebåde lig med Nordisk Folkebåd.

Links til regler, tilmelding, resultater og andet.

2015 og fremefter findes kun her. 2014 og tidligere findes på ks-f.dk

Klubmesterskaber 2016 og Storebæltsmesterskab – ⇒Tilmeld her

 

Tilmelding

Regler og tilmelding

Sejlads

Resultater

Meddelelser

Meddelelser og andet fra aftensejladserne.

Folkebåds historier

Link og andre henvisninger om folkebåde, udover aftensejladsen.

Følg Facebook gruppen omkring Folkebåds 75 år fødselsdag og Goldcup i 2017

Error: (#200) Requires either admin permissions or member using installed app.
Type: OAuthException
Code: 200

Meddelelser, 5 nyeste Klassebåde

Regelspil, klubaftener om RRS

Udgivet d.02 jan 2016

Hej KS sejlere.

Der afholdes gennemgang af Regelspil 6 tirsdage til foråret således, at man på skærmen gennemgår en af sværhedsgraderne og stemmer om resultatet og afprøver flertallets mening og ser hvem der stemmer rigtigt om situationen.

Regelspillet kan du finde beskrevet hos Dansk Sejlunion, men får det bedste udbytte af den fælles debat, hvis man ikke har lært resultatet udenad inden første gennemgang.

  • Første tirsdag gennemgår vi sværhedsgrad NEM.
  • Anden tirsdag gennemgår vi sværhedsgrad MIDDEL.
  • Tredje tirsdag gennemgår vi sværhedsgrad SVÆR.
  • De tre sidste tirsdage repeterer vi.

For at nå det hele vil der kun være begrænset tid til debat hvilket tovholderen styrer.

NB: Tilmelding senest søndag 10. januar på mail joergenlindegaard@live.dk

De 6 tirsdage

  • 12. januar kl. 19.00
  • 19. januar kl. 19.00
  • 02. februar kl. 19.00
  • 16. februar kl. 19.00
  • 23. februar kl. 19.00
  • 08. marts kl. 19.00

På opfordring fra sejlere.

Jørgen Lindegaard

Download invitation/beskrivelse ===> regelspil-arrangement

jury

Klassebåde, klubmester og Halberg Cup

Udgivet d.06 sep 2015

Klubmesterskabet i klassebåde blev afgjort ved de åbne Storebæltsmesterskaber.

Nr 1 og klubmester blev Flemming Palm i 909 Alpi med Thomas Bastrup og Søren NIissen

alpi

Nr 2 blev Henrik Kold i 1027 Chess med Julie Kold og Flemming Kold

Nr 3 blev Jens Thurøe i 693 Private Lady med Knud Peder Andersen og Peter Jørgsholm

 

PS

Husk ændringen i sejlads dage for de resterende klassebådssejladser (Halberg Cup). Se opslag

Sæsonafslutningen og præmieuddeling med fællesspisning var fastsat til lørdag den 26. september. Dette falder sammen med det jyske mesterskab i Kolding Sejlklub, hvorfor vi flytter afslutningsejladserne m.m til lørdag den 3. oktober. Der sejles ikke 30. september.