Klassebåd Sejladser 2018

Klassebåde 2018

Resultater:

Deltagerliste og resultatliste.

Bemærk i deltagerliste, at kun både med klasse “onsdag18″ er tilmeldt årets sejlads og både noteret IG i klassebevis har “Ikke-Gyldigt” 2018 kapsejladsbevis.

Deltagelse og måltagning kræver Gyldigt klassebevis og betalt tilmelding.

TitelLinkLinkNote
Informationer
Sejladsbestemmelser
KS-F-SI-2018_v1 tjek evt ændringer
Tilmelding
tilmelding
Deltagerliste
Deltagerliste
Fayard Cup
18. april - 16.maj
Fayard Cup resultatlisteÅrsresultatSailwavenoter
Queen Mary Cup
23. maj - 20. juni
Queen Mary Cup resultatlisteÅrsresultatSailwavenoter
Superbrugsen Cup
27. juni - 29. august
Brugsen Cup resultatlisteÅrsresultatSailwavenoter
Halberg Cup
5. september - 26. september
Halberg Cup resultatlisteÅrsresultatSailwavenoter
Klubmesterskab
29. september
Klubmesterskab samlet resultatlisteKlubmesterskab KS resultatSailwavenoter

Resultatlister opdateres efter sejladserne og viser aktuel resultat til og med senest sejlede sejlads.

For Folkebådene er der en måneds Cup og et samlet årsresultat. Årsstilling bliver stående ved afslutning af en måneds serie.

Datorer for hver sejlads fremgår af sejladsbestemmelserne sammen med eventuelle ændringer som findes på opslagstavlen.

 

5sm-icon-klass1

Se resultater fra 2015

Se resultater fra 2016

Se resultater fra 2017

Folkebåd Meddelelser

Regelspil, klubaftener om RRS

Udgivet d.02 jan 2016

Hej KS sejlere.

Der afholdes gennemgang af Regelspil 6 tirsdage til foråret således, at man på skærmen gennemgår en af sværhedsgraderne og stemmer om resultatet og afprøver flertallets mening og ser hvem der stemmer rigtigt om situationen.

Regelspillet kan du finde beskrevet hos Dansk Sejlunion, men får det bedste udbytte af den fælles debat, hvis man ikke har lært resultatet udenad inden første gennemgang.

  • Første tirsdag gennemgår vi sværhedsgrad NEM.
  • Anden tirsdag gennemgår vi sværhedsgrad MIDDEL.
  • Tredje tirsdag gennemgår vi sværhedsgrad SVÆR.
  • De tre sidste tirsdage repeterer vi.

For at nå det hele vil der kun være begrænset tid til debat hvilket tovholderen styrer.

NB: Tilmelding senest søndag 10. januar på mail joergenlindegaard@live.dk

De 6 tirsdage

  • 12. januar kl. 19.00
  • 19. januar kl. 19.00
  • 02. februar kl. 19.00
  • 16. februar kl. 19.00
  • 23. februar kl. 19.00
  • 08. marts kl. 19.00

På opfordring fra sejlere.

Jørgen Lindegaard

Download invitation/beskrivelse ===> regelspil-arrangement

jury

Klassebåde, klubmester og Halberg Cup

Udgivet d.06 sep 2015

Klubmesterskabet i klassebåde blev afgjort ved de åbne Storebæltsmesterskaber.

Nr 1 og klubmester blev Flemming Palm i 909 Alpi med Thomas Bastrup og Søren NIissen

alpi

Nr 2 blev Henrik Kold i 1027 Chess med Julie Kold og Flemming Kold

Nr 3 blev Jens Thurøe i 693 Private Lady med Knud Peder Andersen og Peter Jørgsholm

 

PS

Husk ændringen i sejlads dage for de resterende klassebådssejladser (Halberg Cup). Se opslag

Sæsonafslutningen og præmieuddeling med fællesspisning var fastsat til lørdag den 26. september. Dette falder sammen med det jyske mesterskab i Kolding Sejlklub, hvorfor vi flytter afslutningsejladserne m.m til lørdag den 3. oktober. Der sejles ikke 30. september.